Kelias rūke [nr 167]

By skrandis, 2011/10/30

Meteorologai žadėjo saulėtą dieną, tačiau iš visų pusių tesimatė debesys. Tiek virš galvų, tiek laukuose, miestuose ir miškuose. Visgi planas buvo išvykti iš miesto ir kur nors pasibastyti, tad paėmus puikųjį Lietuvos kelių atlasą, patraukėme į Kaišiadorių apylinkes.
Žiežmariuose jau esame apsilankę su Džabu ir Agne dar prieš mums visiems išmigruojant į Liuksemburgą, tad sustojome trumpam – apžiūrėti Žiežmarių medinę sinagogą ir bažnyčią.
Žiežmarių sinagogaviena iš keturiolikos Lietuvoje išlikusių medinių sinagogų. Ši luominė sinagoga žydų miestelyje – štetle – statyta greičiausiai XIX amžiaus viduryje, tad jos architektūroje jaučiama romantizmo įtaka. Po 1920 metais kilusio gaisro –  atstatyta.

Po Antrojo pasaulinio karo pavirto sandėliu, dabar apvalyta laukia intensyvių darbų ir pinigų maišo. Tikėtina, kad iš visų ko tik įmanoma, tik ne iš pačių žydų.
Žiežmarių Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia be antro bokšto. Neturėti jo buvo rimta priežastis – baigėsi pinigėliai.

Jagėlonių akmuo (Gaidelis) – riedulys šalia kelio, vedančio į Semeliškes. Pasak vietinių gyventojų, šalia jo vaidendavosi, matydavo ant jo tupintį gaidį, todėl ir pramintas Gaidelio akmeniu. Kiti žmonės pasakoja, kad pro šalį važiuojantys susivėlinę keleiviai girdėdavo kalimą, matydavo kažką sėdint ant akmens ir net eidavo pypkę užsidegti, nes būdavo šaukiami tikraisiais vardais. Kartais tiesiog klaidžiodavo ir negalėdavo pro tą vietą pravažiuoti – sukdavo ratu. Viskas išnykdavo tik užgiedojus gaidžiui.

Gamta vis dar buvo pasidengusi lengvu rūku…

Semeliškėse, kurio pavadinimas kildinamas nuo prūsiško (manoma, kad Traidenis apgyvendino šioje vietovėje nuo kryžiuočių pabėgusius prūsus) vardo Semelis, radome paprastą ir gan aukštą medinę bažnyčią. Ieškojome ir dvaro, tačiau vietiniai nesugebėjo tokio pastato prisimint turint, o mes pagal žemėlapį irgi neradom.
Semeliškių Šv. Lauryno bažnyčia pastatyta apie 1783 m., viena seniausių medinių bažnyčių Lietuvoje.
Šalia šventoriaus stovi varpinė. Joje yra du XVIII a. varpai ir seniausias visoje Lietuvoje varpas – 1442 m. varpas su gotiniu įrašu.

Strėvos upelis

Akmenimis grįsta J. Basanavičiaus gatvė iki Semeliškių cerkvės ir Semeliškių Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvė, pradėta statyti 1893 m. ir baigta 1896 m.

Aukštadvarį lankę jau ne kartą ir ne du, tad tepanorom pamatyti dvarą, kurio iki šiol nebuvome pastebėję. Deja, ir dabar teko pažiūrėt tik pro tvorą. Atsirandantys užrašai “Privati valda” šiek tiek ima nervinti (nors suprast šeimininkus irgi gaunasi).
Vienas dvaro sodo ąžuolų žinomas kaip Mickevičiaus ąžuolas (gamtos paminklas; apie 20 m aukščio, 4,4 m apimties). Filomatas, dvaro savininkas P. Malevskis buvo A. Mickevičiaus bičiulis, todėl poetas dažnai lankydavosi Aukštadvaryje, mėgdavo sėdėti po ąžuolu dvaro rūmų parke, netoli piliakalnio…

Senojo kelio Vilnius – Birštonas ruožas, grįstas akmenimis.

Lepelionių piliakalnis, dar žinomas tokio mažo prancūzo Napoleono vardu. Nesenai kasinėję archeologai prancūzo nesitikėjo rasti, tačiau įdomių istorijų prisiklausė. “Ekstrasensė ekspedicijos dalyvius bandė įtikinti, kad piliakalnio vietoje stovėjo senovinė observatorija, apylinkėse pilna energetinių stulpų, o miške yra nematoma siena, kurią peržengus prasideda lietus. Ji pasakojo, kad čia dažnai nusileidžia ateivių kosminiai laivai. Mes tuo, aišku, patikėjome, todėl į mišką, kuriame yra nematoma siena, vis dėlto nėjome. Dėl viso pikto. Kad lietus neprasidėtų. Antraip užtruktų mūsų “ekspedicija” :]

Kelionę pratęsėm Stakliškių miestelyje, kur midaus neradom (parduotuvės darbo laikas buvo pasibaigęs), bet pamatėm nesenai rekonstruotą, bet jau byrančią bažnyčią. “Dėkui” viešiesiems pigiesiems pirkimams…
Nuotraukose – paminklas Nepriklausomybės dešimtmečiui pažymėti ir vėlyvojo baroko Stakliškių Švč. Trejybės bažnyčia.

Na ir lankymosi kelionę pabaigėm Kalviuose. Kalviai – kaimelis ant Kalvių ežero kranto, nustebinantis savo bažnyčia, kuri buvo pastatyta 1800 – 1806 m. Kalvių šv. Antano Paduviečio bažnyčia priklauso apskritų kupolinių sakralinių pastatų tipui, kurie Lietuvoje nepaplito. Dar viena tokio tipo bažnyčia žinoma Sudervėje (Vilniaus rajone).

Vaizdai nuo bažnyčios irgi įspūdingi. Saulė pagaliau išsilaisvino iš debesų, rūkas išsisklaidė, beliko kelionė iki Kauno, kur laukė skanių pietų gaminimas ir karštas židinukas :]

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.